żywienie rasowego psa

Żywienie rasowego psa. Porady – na co zwrócić szczególną uwagę?

Żywienie rasowego psa. Porady – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dawka pokarmów, jakie powinno się dostarczać pieskowi domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy żywić szczeniaki. Jest to nieodzowne ze względu na to, iż małe psiny w etapie wzrostu posiadają większe zapotrzebowanie na białko i mikroelementy zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają nieduże żołądki. Pieski dorosłe można odżywiać raptem raz dziennie, należy jednak zadbać o wartości kaloryczne takiego pokarmu. Odmiennie należy karmić pieski bardzo duże i wielkich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić pieska?

Motywem tak niskiej ilości posiłków, jakie należy dostarczać pieskowi, jest ich pierwotny, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Piesek wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, uśmiercając zwierzęta znacznie większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego poprzez tylko jednego z nich. Wynikiem współpracy jest duży posiłek, jakim potrafi najeść się cała grupa.

Każdorazowe polowanie znamionuje zatem dużą ilość mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby wystarczające aż do przyszłego polowania. Lecz czas kolejnej sposobności do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na przygotowanie schematu, który pozwala im spożywać nieregularnie, a zarazem suto.
Psiny mają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Intuicyjnie jedzą zatem o wiele więcej, niż muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego też można oglądać, że domowe pieski spożywają pełną, albo prawie całą miskę żywności na raz. Instynktownie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, aby przygotować zapasy. Naturalny psi instynkt łowczy czyni, że te zwierzęta nierzadko się przejadają. Należy zatem dobrać system karmienia psa w taki sposób, by uniknąć przekarmienia stworzenia oraz narażenia go na częste dolegliwości.

Jak często karmić pieska?

Czworonogom domowym rekomenduje się serwować jedzenie jedynie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast działać odmiennie gdy pupilem jest czworonóg rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozłożenia posiłku na przynajmniej dwie porcje. Posiadają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na składniki kaloryczne jest ogromne. Takie psiny nie mają tymczasem na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić pomocne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej odpowiednie żywienie psów dużych, to najzdrowszym środkiem będzie dostarczanie im żywności suchej. Ważne jest tymczasem to, aby kupować specjalną karmę przeznaczoną dla czworonogów tej odmiany. Jest ona sformowana w taki sposób, by w jak najmniejszej dawce żywności zawarte było potencjalnie jak najwięcej przydatnych komponentów spożywczych. Powoduje to, iż psy ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie obciążają systemu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.