Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje niewielkie wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy umieścić w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć norkę, w której może skryć się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/