Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować źródło stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

kuweta dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Kuwety-32975.html