buldog francuski - żywienie psa

Jak we właściwy sposób karmić swojego psa? Kilka krótkich porad

Jak we właściwy sposób karmić swojego psa? Kilka krótkich porad

Dawka pokarmów, jakie powinno się dostarczać psu domowemu jest uwarunkowana od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, czy trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż młode czworonogi w etapie rozwoju mają większe zapotrzebowanie na białko i biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają małe żołądki. Pieski dorosłe można żywić raptem raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Odmiennie należy karmić pieski niezwykle duże i dużych ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w ciągu dnia.

Jak żywić pieska?

Powodem tak małej liczby posiłków, które należy podawać psinie, jest ich pierwotny, odziedziczony po przodkach sposób pożywiania. Piesek pochodzi od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, unicestwiając zwierzęta dużo większe od nich. Niemożliwym byłoby zrobienie tego poprzez zaledwie jednego z nich. Efektem współpracy jest duży pokarm, którym może najeść się cała grupa.

Każde polowanie znamionuje zatem ogromną ilość mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zasoby odpowiednie aż do kolejnego polowania. Lecz moment następnej możliwości do pokarmu jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wypracowanie układu, który pozwoli im spożywać nieregularnie, i zarazem obficie.
Psiny posiadają dokładnie ten sam mechanizm pożywiania. Instynktownie jedzą więc o dużo więcej, aniżeli muszą do pozbycia się uczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe pieski zjadają całą, albo prawie pełną miskę karmy na raz. Instynktownie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko mogą, żeby stworzyć nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy powoduje, iż te stworzenia nierzadko się przejadają. Należy więc uregulować system jedzenia psiny w taki sposób, by uniknąć przekarmienia stworzenia i narażenia go na liczne przypadłości.

Jak często karmić psa?

Czworonogom domowym zaleca się podawać pożywienie wyłącznie raz dziennie. W pełni zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast postępować odmiennie jeżeli pupilkiem jest pies rasy dużej. Te zwierzęta wymagają rozdzielenia pokarmu na choćby dwie porcje. Posiadają one wielkie organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki kaloryczne jest spore. Takie pieski nie posiadają tymczasem na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić niezbędne im wielkości jedzenia.

Jeśli chodzi o najbardziej dobre żywienie psów dużych, to najzdrowszym zabiegiem będzie udzielanie im karmy suchej. Kluczowe jest natomiast to, aby nabywać specjalną żywność przeznaczoną dla piesków tej odmiany. Jest ona wytworzona w taki sposób, by w jak najmniejszej ilości karmy zawarte było potencjalnie jak najwięcej przydatnych elementów spożywczych. Powoduje to, iż psiny ras wielkich mogą być żywione rzadziej, przy czym nie obciążają układu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.